PMD scéna aneb PMD není mrtvé

Autor: David Filip (filipdavid@post.cz), Téma: Články
Vydáno dne 22. 11. 2002 (619 přečtení)
I když by se na první pohled mohl zdát, že PMD scéna už je na pravdě boží, ale není tomu tak, teda PMDčko stojí tak jednou nohou v hrobě, ale pořád je tady několik málo nadšenců, kteří se tomuto počítači věnují. Tímto článkem taky začínám takový miniseriál o česko/slovenských počítačích, kterým sem se doteďka moc nevěnoval.

Jak to tedy dnes vypadá? No nějak extra růžové to není, prakticky jedinou aktivitu vyvíjí Martin "Schotek" Nový, který obhospodařuje největší stránku o PMDčkách u nás, a možná taky na světě, teda pokud něco podobného není na Slovensku. Pokud jste na těchto stránkách nikdy nebyly, tak se tam určitě podívejte (www.schotek.cz). Ano najdete tam podivuhodné množství informací, které se mu podařilo vyhrabat kdoví kde (na tuto otázku mně odpověděl, že to hledá ve starých časopisech). Je to taky autor jediného použitelného emulátor, ale o emulátorech bude ještě řeč. Pokud budete hledat ještě něco na webu, tak vás výsledek tohoto hledání doopravdy zklame, jako mně. Ušetřím vám práci, co tam teda najdete? na emulators.webpark.cz najdete link, který vede na této stránce častou stránku "Ve výstavbě". No nic, co dál, dál se dá něco málo vyšťárat na Vše o emulátorech. Je tam pouze "hrubá" charakteristika, ale aspoň něco. Víc sem, bohužel, nenašel, možná se dá něco najít na slovenských webech, kde sem zatím nehledal.
Tak už vás nebaví číst o tomto kompu a radši byste si něco zapařily, ale váš stroj už dávno leží někde ve sklepě, což je velká škoda, tak si určitě rádi zahrajete něco na vašem PCčku. Od toho jsou tady emulátory. V této oblasti spíše emulátor, a je zase od Schotka, je pod woknama, skvěle emuluje grafiku, procesor a většinu dalších částí, kromě zvuku, to sice není pravda, protože existuje taková neveřejná verze, která už zvuk podporuje, ale jak sem říkal není v součastnosti pro veřejnost k dispozici a ani bych o ní neměl mluvit. No musíte si počkat, až vyjde veřejná verze. Nově tento emulátor podporuje i některé klony PMDčka (Maťo a Didaktik Alfa) + všechny tři verze tohoto počítače.
Existují i další emulátory, přesně, teda alespoň si to myslím, 3, ale všechny jsou pod DOS, což by zas tak nevadilo, a navíc nepodporují toho tolik co Schotkův, proto proč by jste je používaly? Navíc jejich vývoj byl zastaven, a proto tyto chyby opraveny nebudou, bohužel.
Co dál? No nic dál už není, tímto celá aktivita okolo PMD končí, nepořádají se žádné demopárty nebo tak něco. Je to celkem pochopitelné, PMDčka byla dodávána prakticky jenom do škol a doma ho moc lidí nemělo, proto nikdy nebyla tak veliká uživatelská základna, jako třeba u ZX Spectra.
Co říct na závěr, ke kterému tento článek spěje? Asi tím, čím sem začínal : PMD sice není mrtvé, ale stojí minimálně jednou nohou v hrobě.